جمعه 3 اسفند ماه 1397  -  Friday, February 22, 2019
بین الملل
دو شنبه 15 بهمن ماه 1397 ساعت 16:48

گزارش هیات ویژه پارلمان انگلیس از شکنجه فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری پیرنا، هیاتی متشکل از سه نماینده پارلمان انگلیس به این نتیجه رسیدند که عربستان سعودی فعالان حقوق زنان را در شرایط بی‌رحمانه و غیرانسانی نگه‌می‌دارد که خط‌قرمزهای قوانین بین‌المللی و حتی عربستان سعودی را رد کرده است.


به نوشته روزنامه «گاردین»، جمع‌بندی این هیات بر نگرانی روزافزون متحدان غربی از موارد نقض حقوق  بشر تحت حکومت «محمد بن سلمان» تاکید دارد. بن سلمان که عملا حاکم عربستان سعودی است به‌دلیل احتمال دست داشتن در قتل «جمال خاشقچی» با رسوایی بزرگی روبه‌رو است.


گاردین افزود، این هیات ویژه به‌دنبال دسترسی به هشت زن زندانی برای اطمینان یافتن از سلامت آن‌ها بود اما پاسخی از سوی «محمد بن نواف بن عبدالعزیز» سفیر سعودی در لندن دریافت نکرد.


«کریسپین بلانت»  رئیس سابق کمتیه انتخاب امور خارجه و یکی از مدافعان محکم پادشاهی‌های حوزه خلیج فارس است. گمان بر این بود که سابقه وی منجر به همکاری با سعودی‌ها شود که از سیستم قضایی خود در برابر بررسی موشکافانه محافظت کند.


در گزارش این هیات آمده است که فعالان حقوق زنان بازداشت‌شده در فصل بهار، مورد رفتار بی‌رحمانه و غیرانسانی از جمله بی‌خوابی اجباری، توهین، تهدید جانی و حبس انفرادی قرار گرفته‌اند. این رفتار به‌قصد شکنجه بوده و اگر آن‌ها دسترسی سریع به کمک‌های پزشکی نداشته باشند سلامتشان در طولانی‌مدت به خطر می‌افتد.


این گزارش تاکید می‌کند مسئولیت این اعمال تنها متوجه عاملان مستقیم آن نیست بلکه کسانی که در برابر آن سکوت کرده‌اند را هم شامل می‌شود. در ادامه گفته شده: «در اصل مقامات سعودی در سطوح بالا ممکن است مسئول جنایت شکنجه باشند».


در این گزارش آمده، اتهامی که به این فعالان حقوق زنان زده شده شامل خیانت به کشور و ارتباطات مشکوک با نهادهای خارجی است.


عربستان سعودی که یک پادشاهی مطلق است حق اعتراض و تشکیل احزاب سیاسی را منع کرده، ادعا می‌کند که زندانی سیاسی ندارد و اظهارات راجع به شکنجه را تکذیب می‌کند. مقامات این کشور بر این باورند که پایش فعالان برای اطمینان از ثبات اجتماعی لازم است.


«لیلا مارون» نماینده پارلمان انگلیس، از اعضای حزب لیبرال دموکرات و عضو این هیات گفت: «هنگامی که خبر دستگیری‌ها را شنیدم مانند بسیاری دیگر از این‌که چنین چیزی رخ داده شوکه شدم. شکنجه، به‌خصوص آزار جنسی و تهدید به تجاوز غیرقابل توجیه است».


«پل ویلیامز» نماینده پارلمان انگلیس، از اعضای حزب کارگر و یکی دیگر از اعضای این هیات نیز گفت: «حاضریم گزارشمان را با مقامات سعودی به بحث بگذاریم و هرگونه توصیه را از آن‌ها دریافت کنیم تا بتوانیم جمع‌بندی خود را بر مبنای کامل‌ترین اطلاعات قابل دسترس ارزیابی کنیم».


انتهای پیام/

مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری