شنبه 29 دى ماه 1397  -  Saturday, January 19, 2019
فرهنگ و هنر
شنبه 1 اسفند ماه 1394 ساعت 12:1

«آنتونیو ری» این بار با همراهی «سهراب پورناظری» روی صحنه رفت/ در جستجوی فصل مشترک موسیقی ایرانی و فلامنکو

در نهمین شب جشنواره موسیقی فجر کنسرت مشترک «سهراب پورناظری» و «آنتونیو ری» در برج میلاد تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، کنسرت تلفیقی موسیقی ایرانی و فلامنکو اسپانیا با هنرمندی سهراب پورناظری و آنتونیو ری در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر، شامگاه پنجشنبه بیست و نهم بهمن در سالن همایش های برج میلادبرگزار شد.

در ابتدای این اجرا «سهراب پورناظری» به همراه اعضای گروهش روی صحنه حاضر شد و پس از خوش‌آمدگویی به حاضران در سالن گفت: «خوشحالم که این فرصت دست داد تا در خدمت شما باشیم و موسیقی بنوازیم. به نظر می‌رسد امسال فستیوال موسیقی فجر پربارتر است و اتفاقات شگفت‌انگیزی هم در آن افتاده است. قرار بود در این جشنواره من با استاد گاسپاریان به اجرای برنامه بپردازم اما متاسفانه ایشان بیمار شدند. من یک رویای قدیمی داشتم که بر اساس آن می‌خواستم با یک هنرمند موسیقی فلامنکو کنسرتی برگزار کنم و خوشبختانه اکنون این رویا به واقعیت تبدیل شده است.»


وی ادامه داد: «خوشحالم که شما شنونده‌های خوبی هستید. وقتی برای یک کنسرت بی‌کلام این جمعیت به سالن آمده‌اند و اگر جشنواره موسیقی فجر در این دوره هیجان انگیز شده، به‌خاطر حضور شماست.»

در ادامه آهنگساز فیلم آرایش غلیظ به همراه اعضای گروهش همایون نصیری (سازهای کوبه‌ای)، مهیار طریحی(سنتور و سنتور باس)، آرین کشیشی (گیتار باس)، سپند دادبه (عود)، و آرش مقدم (درام) بخش اول کنسرت را اجرا کردند.


در ابتدا «سهراب» ملودی آرامی با تنبور نواخت و در ادامه آرام آرام ریتم کار تندتر شد و «سهراب پورناظری» بر روی شعر «خوش خرامان می‌روی...» مولانا آواز خواند. او در ادامه به مانند همیشه با ارائه تک‌نوازی‌های صرفا سریع خواست تا تکنیک هایش در نوازندگی این ساز را به رخ تماشاگران بکشد.

در ادامه پورناظری به همراه گروه تصنیفی با ریتم پنج هشتم و با شعری از مولانا خواند. در ادامه هم موسیقی سازی به همراه گروه پایان‌بخش‌ این قسمت بود.


بعد از آن نوبت به اجرای موسیقی فلامنکو رسید. «آنتونیو ری» سه قطعه را با تک‌نوازی گیتار نواخت تا بخش اول کنسرت به پایان برسد. در قسمت بعدی این اجرا نوبت به همراهی موسیقی ایرانی و فلامنکو رسید. در ابتدا «آنتونیو ری» به نوازندگی مشغول شد و در میان راه سهراب پورناظری با آرشه‌های کمانچه‌اش با او همراهی می‌کرد.

در ادامه رفته رفته جمله بندی ها کوتاه و کوتاه تر شد و در همین فضا شعری از حافظ هم توسط گروه خوانده شد. این بخش پایانی گفت وگویی بود که حالا پورناظری با تنبور و ری با گیتار ایجاد کرده بودند.


در پایان اجرا همه نوازندگان در مقابل مردم تعظیم کردند. پورناظری که دو شاخه گل از مخاطبان گرفته یکی از گل ها را به آنتونیو ری داد و دیگری را به پدرش – کیخسرو پورناظری-  در میان تشویق‌ها نوازندگان صحنه را ترک کردند.

با ادامه یافتن تشویق ها این بار تنها پورناظری و ری وارد صحنه شدند  و با تعظیم در مقابل دیدگان مخاطبان شب موسیقایی سهراب پورناظری و آنتونیو ری به پایان رسید.


علی مرادخانی- معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – و همچنین فرهاد اصلانی و گلاب آدینه در این کنسرت حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری فارس
مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری