جمعه 3 اسفند ماه 1397  -  Friday, February 22, 2019
بین الملل
پنج شنبه 20 ارديبهشت ماه 1397 ساعت 19:53

در مراسمی در آلمان ماکرون: نمی‌توانیم اجازه دهیم دیگران دیپلماسی ما را تعیین کنند/ مرکل: اروپا دیگر نمی‌تواند برای امنیت خود به آمریکا متکی باشد

به گزارش گروه بین‌الملل پیرنا، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه در اظهاراتی که به عنوان کنایه به همتای آمریکایی‌اش تعبیر شده، گفت نمی‌توان اجازه داد که برخی کشورها فرمان دیپلماسی کشورهای اروپا را به دست گیرند.


به نوشته خبرگزاری فرانسه، او که در مراسم دریافت جایزه «شارلمانی» در شهر «آخن» آلمان صحبت می‌کرد، گفت: «اگر اجازه دهیم که دیگر قدرت‌های بزرگ، برخی از متحدان و دوستانمان، در سخت‌ترین برهه‌های تاریخ‌مان، خود را در موقعیت تصمیم‌گیری برای دیپلماسی ما و امنیت ما قرار داده و کاری کنند که ما در معرض خطرناک‌ترین تهدیدات قرار گیریم، در آن صورت دیگر حاکمیتی نداریم.»


وی افزود: «انتخاب ما این بود که در خاور نزدیک و خاورمیانه صلح و ثبات ایجاد کنیم... دیگر قدرت‌ها، که البته از حق حاکمیتی برخوردارند، تصمیم گرفتند که به حرف‌هایی که زده بودند پایبند نمانند. بنا به دلایلی که داشتند.»


او با بیان این که «نباید اجازه دهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند»، خطاب به حاضران گفت: «بیایید ضعیف نباشیم... باید با حاکمیت اروپایی، اروپا را به یک قدرت ژئوپلتیکی، تجاری، زیست محیطی، اقتصادی، غذایی و دیپلماتیک بدل کنیم.»


در همین نشست «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان هم دوباره تأکید کرد که اروپا دیگر نمی‌تواند برای تأمین امنیت به ایالات متحده «متکی» باشد و باید خود برای تأمین امنیت تلاش کند.


اظهارات ماکرون و مرکل دو روز پس از آن مطرح شد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با رد درخواست کشورهای اروپایی، رسما به حضور واشنگتن در توافق هسته‌ای با ایران پایان داد. کشورهای اروپایی می‌گویند برجام برای «امنیت اروپا حیاتی» است و اتحادیه اروپا «هرآنچه لازم باشد» برای حفظ این توافق انجام می‌دهد. این در حالی است که آمریکا ضمن خروج از برجام، تمام تحریم‌های یکجانبه رفع شده ذیل این توافق را احیا کرده است. 


انتهای پیام/

مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری