جمعه 3 اسفند ماه 1397  -  Friday, February 22, 2019
ورزش
پنج شنبه 15 تير ماه 1396 ساعت 11:16

خطاب به وزیر ورزش و جوانان بیانیه پیشکسوتان، مدال آوران المپیک و جهان برای تغییرات در فدراسیون تکواندو

به گزارش گروه ورزش پیرنا، تیم ملی تکواندوی ایران با حضور در بیست و سومین دوره مسابقات جهانی تکواندو عنوان قهرمانی دوره قبل خود را از دست داد. تیم ملی ایران در جدول جایگاه مدال‌ها در رده یازدهم قرار گرفت، اما در رده امتیازی جایگاه سوم را کسب کرد. تکواندوی ایران در طول چند سال اخیر علاوه بر نتایجی که در مسابقاتی مختلف کسب کرده در رویداد های بسیار بزرگ با ناکامی روبرو شده و به همین دلیل خانواده بزرگ تکواندو خواستار تغییرات در راس مدیریت این فدراسیون هستند. به همین دلیل تعدادی از بزرگان و نام آوران این رشته بیانیه‌ای را به نشانه اعتراض به مدیریت این فدراسیون آماده کرده‌اند.

 

*متن بیانیه به شرح زیر است:


به نام خداوند بخشنده و مهربان


جناب آقای دکتر سلطانی فر


وزیر محترم ورزش و جوانان


با درود و خسته نباشید


همانگونه که مستحضر هستید این روزها یکی از مدال آورترین ورزشها دچار حواشی و اختلافی شده که ناگزیر برای رفع این اختلافات و حواشی مجبور به نوشتن نامه ای برای شما شدیم.


«تکواندو» این روزهای حال و روز خوبی ندارد. حرف از مسابقات جهانی که گذشت نیست، مشکل به سالها قبل بازمی گردد. از روزی که ریاست فدراسیون تکواندو به تدریج منتقدان را از خود راند و هر دلسوزی که گله ای کوچک از شیوه مدیریت او داشت، از جامعه تکواندو طرد شد. صحبت از روزهایی است که مدال های رنگارنگی در مسابقات جهانی و المپیک برای کشورمان به ارمغان می آمد اما از درون، جامعه تکواندو به واسطه شیوه ناصحیح مدیریت دچار اختلاف شده بود. مدال های مختلف باعث می شد که منتقدان نتوانند حرف خود را به گوش مردم برسانند و بارها توسط فدراسیون به سیاه نمایی متهم شدند.


پس از آنکه رییس فدراسیون تمام منتقدانش را از جامعه تکواندو دور ساخت، نوبت به برنامه ای جدید رسید. افرادی که در رکاب او سالها به مخالفان تاخته بودند نیز توسط او از فدراسیون دور شدند تا خودش به تنهایی حکومتی مستبد در فدراسیون داشته باشد. نتیجه استبداد رییس آن شد که بسیاری از ستارگان تکواندو مجبور به ترک کشور شده و برخی از آنها این روزها مدالهایی جهانی و المپیکی کسب می کنند اما زیر پرچم کشوری دیگر! مربیانی که با خون دل شاگردانشان را قهرمان جهان کرده بودند، این روزها خانه نشین شده و برخی به مهاجرت از کشور فکر می کنند. قهرمانانی که می داند با شرایط فعلی جایی در تیم ملی ندارند، برای آینده خود برنامه ریزی کرده و می خواهند از کشور بروند. فدراسیون هم در جواب حرکت این مربیان و ورزشکاران، آنها را متهم به وطن فروشی می کند! گویا آنها باید تا آخر عمر در ایران مانده و برای حضور در یک مسابقه و یا اجازه برگزاری یک کلاس مربیگری، مجیزگویی رییس کنند.


بسیاری از پیشکسوتان این رشته مظلوم خانه نشین شده و آنهایی که علاقه به فعالیت داشتند نیز خانه نشین اجباری شدند. برگزاری کلاس از آنها گرفته شده، حکم داوری برایشان نمی آید، شاگردانشان برخی از مواقع به ناحق از اردوهای مختلف خط می خورند و به گونه ای با آنها برخورد می شود که انگار دشمنی در بند هستند! دلسردی پیشکسوتان روز به روز در حال افزایش است و با این شرایط دیگر دلسوزی حاضر به همکاری با فدراسیون نخواهد بود. آنهایی هم که در عناوین مختلف در این چند سال همکاری داشتند، امروز لب به انتقاد گشوده و متفق القول معتقد هستند تکواندو با این شیوه مدیریت در حال سقوط با سرعتی سرسام آور است که اگر سکان هدایت آن عوض نشود، اتفاقی به مراتب بدتر از این را شاهد خواهیم بود.


هرچند پس از المپیک گذشته نیز بسیاری لب به انتقاد باز کردند اما فدراسیون تمام ضعف های خود را با کسب تک مدال برنز کیمیا علیزاده پنهان کرد و سعی کرد با مانوری فراوان درباره این مدال، افکار عمومی را از مشکلات منحرف سازد. امروز هم گویا پس از کسب مدال کیمیا باز قرار است سناریوی سال گذشته تکرار شود. اما این بار علاقمندان به تکواندو سکوت نکرده و تصمیم گرفتند حرف خود را به گوش شما و طرفداران این ورزش برسانند. در یک دهه گذشته به جرات می توان گفت بدترین نتیجه تکواندو در مسابقات جهانی رقم خورد اما دریغ از یک عذرخواهی! انگار رییس فدراسیون با این واژه و این سبک ادبیات ناآشناست و تنها با ادبیاتی تهاجمی در پی تخریب منتقدانش است.


مشکلات برای اهالی تکواندو به قدری زیاد بود که رسانه های مختلف هم پس از پیگری های فراوان به این نتیجه رسیدند با شرایط فعلی هیچ اتفاق مثبتی در این رشته نخواهد افتاد و آنها به عنوان بانیان این نامه، از ما تقاضا کردند حرفهای خود را برای شما مکتوب سازیم و قرار است اهالی محترم رسانه نیز کنار ما پیگیر مطالبات تکواندو باشند.


ما امضا کنندگان این نامه از وزیر محترم ورزش تقاضا داریم هرچه سریعتر پیگیر مشکلات جامعه تکواندو باشد. ابتدا گروهی بی طرف به عنوان ارزیاب در فدراسیون مستقر شده و عملکرد چند سال گذشته این فدراسیون را به صورتی شفاف منتشر سازند. سپس از وزارت درخواست می شود با اصلاح اساسنامه فدراسیون، شرایطی فراهم آورد که هر رییس فدراسیون بیش از دو دوره نتواند در راس امور قرار گیرد و به این صورت از بروز مشکلاتی که امروز دامن تکواندو را گرفته، جلوگیری به عمل آید. خواسته دیگر امضا کنندگان از وزیر محترم این است که هرچه سریعتر جلسه ای با حضور مخالفان ریاست فدراسیون برگزار کرده و حرف آنها را از نزدیک بشنود تا متوجه شود که مخالفان نه دنبال سهم خواهی بوده و نه دنبال پست و مقامی هستند. شما کافی است نگاهی به اسامی مخالفان امروز ریاست فدراسیون بیندازید تا متوجه شوید چقدر از سرمایه هایی که برای موفقیتشان زحمت کشیده شده و با هزینه بیت المال تبدیل به چهره های ماندگار ورزش شده اند، امروز خانه نشین شده و جز منتقدان سیاست فدراسیون هستند.


امید است شما با تدبیری مناسب، امید را در دل اهالی تکواندو زنده نگه دارید تا بیش از این شاهد نتایج ضعیف در مسابقات جهانی و المپیک نبوده و با برنامه ریزی صحیح، چرخ حرکت این رشته را در مسیر درست بازگردانیم.


اسامی مدال آوران المپیک و رویداد‌های جهانی و مسابقات بین المللی مختلف و چهره‌های برتر تکواندو به شرح زیر است:


داوود ارجمند: (نماینده رسمی فدراسیون جهانی wtfهیانگ)


 فیصل دانش: (دارنده اولین طلای المپیک و برنز جهان ١٩٨٥ کره)

 

 فرید دانش: ( اولین قهرمان پومسه ایران در سال ١٣٥٦، یکی از پیشکسوتان تیم ملی)


فریبرز دانش: ستاره تکنیکی جهان در مسابقات جهانی کپنهاک- دانمارک- قهرمان سوم جهان در مسابقات جهانی کره ١٩٨٩ (برنز جهان ١٩٨٩ کره)

هادی ساعی: (پرافتخارترین قهرمان المپیکی ایران، مدال طلا المپیک پکن، مدال طلای المپیک آتن و مدال برنز المپیک سیدنی، دارنده 2 مدال طلا، یک مدال نقره و یک برنز جهان، دارنده یک مدال طلا و یک برنز بازی‌های آسیایی، یک مدال طلا و یک نقره قهرمانی آسیا و بیش از بیست مدال در تورنمنت‌های مختلف و مسابقات جام جهانی:

 

 

مرتضی کریمی:( سرمربی سابق تیم ملی)

 مجید افلاکی: (طلای مسابقات جهانی ادمونتون کانادا 1999و برنز مسابقات جهانی 1997 هنگ کنگ و چندین دوره مربی تیم ملی)

 بهزاد خداداد:(نقره جام جهانی ٩٨زیندل فینگن آلمان، طلای ٢٠٠١و دو نقره جهانی ٢٠٠٣و ٢٠٠٥جهان، مدال نقره و برنز بازی های آسیایی، نقره و برنز یونیورسیاد و ...)

 بیژن خراسانی:( رئیس هیات کرمانشاه ،تهران وکارگران کشورو از کارشناسان برجسته تکواندو)

داوود میمندی:(عضو پیشین تیم ملی)

محمد رضا بابادی:(دارنده طلای ارتشهای جهان)

محمد باقری معتمد: (مدال نقره المپیک لندن، طلا و نقره مسابقات جهانی 2009 و 2001، مدال نقره مسابقات جام جهانی باکو در سال 2009، طلای بازی های آسیای گوانگجو، و دو مدال طلا، یک نقره و برنز مسابقات قهرمانی آسیا و...)

سیدسعید مهیمن:(رئیس کمیته آزمون و هیات تکواندو استان تهران)

سیدحسین عباسی:(عضو پیشین تیم ملی و دبیر سابق فدراسیون)

حسن ملکی:(از سرمربیان تیم ملی)

مرتضی بهرامی نژاد:(از مربیان تیم ملی)

مهروز ساعی:( دارنده مدال برنز بازی‌های آسیایی)

مرتضی رستمی:( دارنده مدال نقره و برنز مسابقات قهرمانی جهان و پرافتخارترین سنگین وزن تکواندوی ایران)

رضا رحمانی: پیشکسوت تکواندو

هومن مهیمن: پیشکسوت تکواندو 

جمشید سهرابی: رئیس سابق هایت تکواندوی استان تهران

رضا نادریان:  نقره مسابقات جهانی و دارنده نقره و برنز مسابقات آسیایی
 

مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری