شنبه 29 دى ماه 1397  -  Saturday, January 19, 2019
اقتصاد
چهار شنبه 23 مرداد ماه 1387 ساعت 13:16

سازمان بين المللي انرژي : توليد نفت اوپك به بالاترين حد خود طي 48 سال اخير رسيد

به گزارش گروه اقتصاد پارس ایران به نقل از روزنامه فايننشال تايمز ، افزايش چشمگير توليد اوپك در حالي است كه تقاضاي انرژي آمريكا و اروپا به شدت در حال كاهش است .

افزايش عرضه و كاهش تقاضا عوامل مهمي در كاهش قيمت نفت به كمتر از 114 دلار در هر بشكه به شمار مي رود . عربستان كه تحت فشار زياد غرب براي افزايش توليد نفت قرار دارد ، ميزان توليد نفت خود را طي ماه گذشته بيش از 100 هزار بشكه افزايش داده است تا كاهش توليد انگليس و مكزيك جبران شود .

توليد نفت عربستان از 45/9 ميليون بشكه به بيش از 55/9 ميليون بشكه در روز افزايش يافته كه اين رقم طي سي سال اخير بي سابقه بوده است . بر اين اساس ، توليد نفت اوپك طي ماه گذشته به بيش از 8/32 ميليون بشكه در روز رسيده است .

توليد اوپك نسبت به ماه آوريل بيش از يك ميليون بشكه در روز رشد نشان مي دهد . كارشناسان علاوه بر افزايش توليد اوپك كاهش تقاضا و افت رشد اقتصادي جهان را از جمله عوامل كاهش قيمت نفت معرفي مي كنند.

بر اساس اين گزارش ، تقاضاي جهاني نفت امسال روزانه 790 هزار بشكه در روز افزايش خواهد داشت كه اين رقم نسبت به گزارش ماه جولاي 100 هزار بشكه كاهش داشته است . اين در حالي است كه تقاضاي انرژي كشورهاي در حال توسعه همچنان رو به افزايش است .


انتهاي پيام /

مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری