شنبه 29 دى ماه 1397  -  Saturday, January 19, 2019
بین الملل
پنج شنبه 16 فروردين ماه 1397 ساعت 15:54

لاوروف: بازنگری در برجام غیرقابل قبول است

به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل پیرنا، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنج‌شنبه) تأکید کرد، هرگونه تلاش برای تجدید نظر در توافق هسته‌ای ایران و نقض مفاد این توافق غیرقابل قبول است.


وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «اصرار آمریکا برای بازنگری در برجام نشان می‌دهد که این کشور مایل است تا به صورت یکجانبه در عرصه بین‌المللی وارد عمل شود و رویکردی یکجانبه در امور بین‌المللی داشته باشد.»


وی که در نشست خبری مشترک با همتای چینی‌اش صحبت می‌کرد، ادامه داد: «بخش مهمی از گفت‌وگوها به توافق هسته‌ای ایران اختصاص داشت. به اعتقاد ما هرگونه تلاش برای بازنگری در این توافق هیچ ارتباطی با قطعنامه‌ای که در تأیید برجام به تصویب رسیده است ندارد و صرفا تلاش‌های جامعه بین‌المللی را تضعیف می‌کند... این روند، دیپلماسی در جهان را تضعیف می‌کند».


لاوروف افزود: «امیدواریم آمریکا اهداف سیاسی‌اش در مناطق مختلف از جمله خاورمیانه  را توضیح دهد».


دیپلمات ارشد روسیه علاوه بر این گفت: «ما از دولت آمریکا می‌خواهیم که راهبرد خود در سوریه را به وضوح اعلام کند... آنها به دنبال سرنگونی "بشار اسد" رئیس‌جمهور سوریه هستند، اما این مسئله غیرممکن است و مشکلات بیشتری را به وجود خواهد آورد... ما از آمریکا می‌خواهیم تا در این زمینه پای میز مذاکره بیاید... تلاش‌های بسیاری برای تضعیف نتایج بدست آمده بر اساس قطعنامه شورای امنیت صورت می‌گیرد که باید متوقف شود.»


لاوروف افزود: «برخی به دنبال سیاسی کردن بحران‌های منطقه و به ویژه مسئله سوریه هستند و ما مخالف این هستیم و ادعاهایی مطرح شده درباره استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی بی اساس است.»


وی درباره سوریه تأکید کرد که مسکو شرکای خود را در جریان نتایج نشست سه‌جانبه روز گذشته در آنکارا میان سران روسیه، ایران و ترکیه قرار داده است. به گفته او، چین و روسیه به شدت نگران سیاسی سازی مسئله سوریه هستند.


وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: «روسیه و آمریکا می‌توانند با همکاری یکدیگر اقدامات بیشتری در جهت نابودی تروریسم در سوریه انجام دهند و راه‌حل سیاسی در این کشور را محقق سازند... روسیه آماده گفت‌وگو با آمریکا است».


وزیر خارجه روسیه درباره موضوع پرونده مسمومیت «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روس در سالزبری انگلیس نیز گفت: «ما در مسکو خواستار انجام تحقیقاتی جامع در این رابطه هستیم اما آنها (مقامات انگلیس) از این امر سر باز می‌زنند و حاضر به همکاری نیستند».


وی افزود: «ما سوالات بسیاری داریم که باید پاسخ آنها را دریافت کنیم... این مسئله درباره عملکرد سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی در این رابطه نیز مطرح است... این سازمان مطرح کرده که نتیجه تحقیقات در این خصوص به هیچ کشوری جز انگلیس داده نمی شود در صورتی که حتی درباره نمونه‌هایی که مورد آزمایش قرار گرفته سوالات بسیاری مطرح است».


لاوروف تأکید کرد: «ما به تحقیقاتی که انجام می‌شود بدون حضور روسیه هیچ اعتمادی نداریم... نمونه‌های بسیاری وجود دارد که تلاش شد تا جامعه جهانی گمراه شود از جمله در رابطه با پرونده عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی.»


وی افزود: «ادعا شده که در جریان مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش از تسلیحات کشتار جمعی استفاده شده است. با فرض بر صحت این مسئله این سوال مطرح می‌شود که چرا تسلیحات به کار رفته اثر مورد انتظار را نداشته است».


وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «کشورهایی که در جریان این موضوع تلاش کردند تا با فشارهای آمریکا و انگلیس طرف لندن را بگیرند دید درستی درباره جوانب این رویداد ندارند».


لاوروف علاوه بر این در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره تأکید کرد: «مسائل بین‌المللی باید از طریق گفت‌وگو حل شود. هیچ جایگزینی برای دیپلماسی و گفت‌وگو در عرصه بین المللی وجود ندارد.»


«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین نیز در این کنفرانس خبری گفت: «روسیه یک شریک راهبردی برای چین است و این یک مسئله مهم است... پوتین به زودی با رئیس‌جمهور چین دیدار خواهد داشت و دیدگاه‌های خود را درباره روابط دو کشور مطرح خواهند کرد».


دیپلمات ارشد چین علاوه بر این گفت: «من با رئیس‌جمهور روسیه دیدار کردم و مراتب تبریک دولت چین [به مناسبت پیروزی در انتخابات] را به ایشان ابلاغ کردم».


وزیر خارجه چین همچنین تأکید کرد: «ما خواستار صلح و ثبات در کل جهان هستیم و مواضع ما در این زمینه با روسیه مطابقت دارد».


وی ادامه داد: «ما از برقراری صلح و ثبات در منطقه و جهان حمایت می‌کنیم و بر این باوریم که تمام مسائل از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی قابل حل است».


انتهای پیام/

مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری