شنبه 29 دى ماه 1397  -  Saturday, January 19, 2019
تاریخ
چهار شنبه 26 اسفند ماه 1394 ساعت 12:35

آثار موزه ملی ایران به دهلی‌نو می‌رود

اشیاء موزه ملی ایران همزمان با همایش نمایشگاهی «آتش جاوید» با تلاش پارسیان هند در دهلی نو که از آن به عنوان بزرگترین برنامه‌ی یک سده گذشته پارسیان یاد می‌شود، به نمایش درمی‌آید.


به گزارش پارس ایران و به نقل از ایسنا، «داریوش اکبرزاده»، زبان‌شناس و عضو هیأت علمی پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: آثار مهم موزه‌ای از موزه‌ی ملی ایران و موزه‌های بریتانیا و آرمیتاژ (روسیه) در دو نمایشگاه مجزا در موزه ملی دهلی و در مرکز هنری «ایندیا گاندی» به نمایش درمی‌آیند.


به گفته او، درحاشیه‌ی این همایش که شنبه آینده و در مراسمی گشایش می‌یابد، نمایشگاهی با همکاری دانشگاه‌های بزرگی چون دانشگاه کمبریج، لندن و برخی دانشگاه‌های آمریکا مانند کالیفرنیا برگزار می‌شود.


وی افزود: همزمان و جدا از دو نمایشگاه یادشده، یک همایش نیز درباره‌ی زرتشتیان برگزار می‌شود که تعدادی از دانشمندان شناخته شده جهان مانند «سیمس ویلیامز»، استاد مطالعات مشرق زمین و آفریقا و دانشگاه لندن که روی زبان‌های سغدی و بلخی مطالعه می‌کند، در آن سخنرانی می‌کند.


او با اشاره به نمایش چند شیء موزه‌ای متعلق به زرتشتیان ایران در این نمایشگاه وجود دارد، گفت: نمایشگاه عکس‌های نوروز، شاهنامه خوانی و برگزاری موسیقی سنتی ایرانی نیز در این نمایشگاه ارائه می‌شوند.


انتهای پیام/

مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری