دو شنبه 26 آذر ماه 1397  -  Monday, December 17, 2018
بین الملل
چهار شنبه 19 آبان ماه 1395 ساعت 16:15

واشنگتن‌پست: ترامپ رئیس‌جمهور شد و این کلماتی است که امید داشتیم هرگز ننویسیم

به گزارش گروه بین‌الملل پیرنا با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» که اخیراً حمایت خود از «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها را اعلام کرد، در سرمقاله‌ای تحت عنوان «رئیس‌جمهور ترامپ» نوشت که «دونالد ترامپ» روز سه‌شنبه به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا برگزیده شد. اینها کلماتی است که امید داشتیم هرگز آن را ننویسیم اما ترامپ تمامی مؤسسات نظرسنجی را بهت زده کرد.


در این گزارش آمد که ترامپ موجی را هدایت کرد که بخشی از آن به واسطه رأی‌دهندگان محلی و حومه بود که احساس می‌کردند دستگاههای سیاسی آنها را در حاشیه قرار داده است.


این گزارش سپس در ادامه نوشت که با اینحال، مردم آمریکا باید امید داشته باشند که ترامپ در مقایسه با آنچه که ما از آن می‌هراسیم، رئیس‌جمهور بهتری باشد و زمانیکه اقدامات درست انجام می‌دهد، از وی حمایت کنند.


واشنگتن پست اینگونه ادامه داد که ما امیدواریم که ترامپ درک کند که نظام حاکمیت آمریکا تنها به یک فرد محدود نمی‌شود و به تنهایی نمی‌تواند آن را اصلاح کند.


این روزنامه آمریکایی سپس به بخش‌هایی از چالش‌ رئیس‌جمهور جدید آمریکا اشاره کرد و نوشت که رئیس‌جمهور آمریکا از همان روز اول با چالش‌های بی امان روبرو است.


این گزارش نوشت که رئیس‌جمهوری آمریکا با چالش‌های جدیدی از جمله در بخش خاورمیانه، کره شمالی، قدرتنمایی چین و روسیه و غیره روبرو است و نمی‌توان خوشبین بود که ترامپ به طور ناگهانی واکنش‌های منطقی‌تری به این مشکلات از خود شکل دهد.


طبق این گزارش، ترامپ در حین سخنرانی‌های انتخاباتی خود در خصوص زندانی کردن هیلاری کلینتون، تحت پیگرد قرار دادن زنانی که او را به آزار جنسی متهم کرده بودند و لغو آزادی مطبوعات حرف زده بود. وی در ارتباط با اخراج میلیون‌ها نفر از آمریکا، به کار گیری آزمون‌های مذهبی و از بین بردن تلاش‌های بین‌المللی در زمینه تغییرات اقلیمی حرف زده بود که هرکدام از این طرح‌ها به تعداد زیادی آسیب می‌زند.


در سرمقاله واشنگتن پست آمده است، اگر ترامپ در خصوص این طرح‌ها تلاش کند، بقیه باید به دفاع از اصول و قواعد قانون اساسی بپردازند. رهبران جمهوری‌خواه کنگره به این شرط از ترامپ دفاع کردند که وی از دستورکارهای قانونی حمایت کند و به اختیارات کنگره و نمایندگان کنگره احترام بگذارد.


طبق این گزارش، سازمان های اجرای قانون باید علیه هرگونه سوء استفاده قانونی وارد عمل شود. قوه قضاییه، خدمات دولتی، رسانه‌ها و جامعه مدنی نیز نقش مهمی در این زمینه دارند.


این گزارش سپس در پایان نوشت، مردم آمریکا هرگز با خون یا عقیده مذهبی متحد نشده‌اند بلکه به یک سیستم دموکراتیک دولتی وفادار هستند که تقسیم قدرت در آن وجود داشته باشد، حکومت قانون را گرامی بدارد و به شأن افراد احترام بگذارد. امیدواریم که رئیس‌جمهور تازه انتخاب شده، برای چنین سیستمی احترام قائل شود. مردم آمریکا باید برای حمایت از چنین رئیس‌جمهوری آماده باشند و از چنین سیستمی حمایت کنند.


انتهای پیام/

مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری